معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن

معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن

نوشته های مرتبط

معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن

سلام و درود خدمت شما عزیزان و همراهان همیشگی سایت فایننس آکادمی: آموزش فارکس شیراز. اکروز با مقاله ای دیگر درباره معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن به خدمت شما رسیده ایم. در ادامه به برسی و بازگویی نکاتی مهم در این عرصه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

پرایس اکشن یکی از روش‌های معامله‌گری است که می‌تواند به شکل قابل توجهی بازدهی معاملات فعالان بازار سرمایه را افزایش دهد. در این روش، فرد با استفاده از چارت قیمتی خام و بدون استفاده از هیچ‌گونه اندیکاتوری، به پیش‌بینی و معامله می‌پردازد. با این دیدگاه که تغییرات قیمت در یک چارت قیمتی و در دوره‌های زمانی مختلف، نشان‌دهنده اعتقادات، احساسات و پیش‌بینی‌های فعالان بازار است، پرایس اکشن سعی دارد با تحلیل این تغییرات، آینده را پیش‌بینی کند.

پرایس اکشن چیست؟

اصطلاح «Price Action» به مطالعه حرکت قیمت یک اوراق بهادار اشاره دارد. معامله‌گران با استفاده از استراتژی‌های پرایس اکشن، تاریخچه قیمتی را بررسی می‌کنند تا سرنخ‌هایی برای حرکت بازار شناسایی کنند. متداول‌ترین شاخص پرایس اکشن، مطالعه روندها و میله‌های قیمتی است که جزئیاتی مانند قیمت باز و بسته شدن و سطح‌های بالایی و پایینی در یک بازه زمانی خاص را ارائه می‌دهد. تحلیل این اطلاعات هسته اصلی پرایس اکشن است.

به طور کلی، می‌توان گفت پرایس اکشن مطالعه عملکرد کلیه خریداران و فروشندگان فعال در هر بازار خاص است. تجزیه و تحلیل عملکرد دیگر فعالان بازار می‌تواند به معامله‌گران در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی کمک کند. میله‌های قیمتی متداول که به عنوان شاخص پرایس اکشن استفاده می‌شوند، کندل نامیده می‌شوند و همه سامانه‌های معاملاتی نمودار کندلی را ارائه می‌دهند.

استراتژی‌ها و الگوهای پرایس اکشن

در تحلیل پرایس اکشن، معامله‌گران از الگوها و استراتژی‌های مختلفی برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند. این الگوها در سه گروه کلی قرار می‌گیرند: استراتژی‌های مبتنی بر کندل، استراتژی‌های مربوط به خطوط روند و کانال‌های قیمتی، و استراتژی‌های مبتنی بر سطوح عرضه و تقاضا.

مواردی همچون الگوی کندلی پین‌بار، الگوی سه کندل برگشتی،‌ سقف و کف دوقلو، استراتژی معامله بر اساس خطوط روند، معامله در میان نواحی عرضه و تقاضا و استراتژی‌‌های مبتنی بر شکست و بازگشت از جمله مهم‌ترین استراتژی‌های معاملاتی در پرایس اکشن محسوب می‌شوند.

معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن

سبک‌های مختلف پرایس اکشن

انواع سبک‌های پرایس اکشن به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  1. پرایس اکشن کلاسیک: در این سبک، افراد با استفاده از الگوهای شمعی، خطوط حمایت و مقاومت، خطوط روند و شکست‌ها و بازگشت‌ها نقاط ورود یا خروج خود را مشخص می‌کنند.
  2. عرضه و تقاضا: حمایت و مقاومت در پرایس اکشن کلاسیک به نقاط قیمتی خاصی گفته می‌شود که از سقف و کف‌های قبلی قیمت یا نقاط برخورد با خطوط روند حاصل می‌شوند. در سبک عرضه و تقاضا، تنها دو عنصر اصلی سطوح عرضه و تقاضا در نمودار قیمتی اهمیت دارند.
  3. پول هوشمند: در این سبک، تلاش می‌شود تا رفتار بازیگران بزرگ در نمودار قیمتی رصد شود و معاملات بر اساس پیش‌بینی نواحی قیمتی با احتمال بالای جاماندن سفارش‌های بزرگ انجام شود. مفاهیم اصلی در پول هوشمند عبارتند از عرضه و تقاضا، اردر بلاک (Order Block) و انواع مختلف نقدینگی.

مزایای معامله‌گری بر اساس پرایس اکشن

  • امکان استفاده سودمند از فریم‌های زمانی بالاتر
  • کمک به ایجاد ذهنیت عینی و هدفمند به بازار
  • ایجاد نظم و انضباط در معامله‌گری
  • ارائه نمودار خالص بدون نیاز به شاخص‌های متعدد
  • اجتناب از نتایج متناقض ناشی از شاخص‌های مختلف

سوالات متداول

تحلیل پرایس اکشن چیست؟ تحلیل پرایس اکشن مطالعه حرکت قیمت یک اوراق بهادار است که با استفاده از استراتژی‌های مختلف، تاریخچه قیمتی را بررسی می‌کند.

الگوهای پرایس اکشن کدام هستند؟ الگوهای شمعی مانند پین‌بار، کندل برگشتی، سه کندل برگشتی، کندل این‌ساید بار، اوت‌ساید بار، پولبک با سه کندل، کف و سقف دوقلو، سطوح حمایتی و مقاومتی، خطوط روند و کانال‌های قیمتی از جمله الگوهای پرکاربرد در پرایس اکشن هستند.

آیا استفاده از این روش تحلیل برای معاملات با دید بلند‌مدت مناسب است؟ پرایس اکشن برای معاملات کوتاه‌مدت و میان‌مدت مناسب‌تر است و به جای سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌شود.

معامله‌گری با استفاده از پرایس اکشن

نکته پایانی

ابزار‌ها، روش‌ها و الگوهای تحلیل تکنیکال همگی به ما کمک می‌کنند تا تحلیل بهتری از شرایط قیمت و آینده آن داشته باشیم. این ابزارها هیچ‌گاه موضوعی قطعی را نشان نمی‌دهند و برای تحلیل سیگنال‌های پرایس اکشن نیز این موضوع صدق می‌کند. با استفاده از پرایس اکشن، یادگیری خواندن و تفسیر حرکات نمودار قیمت به خودی خود به یک استراتژی معامله‌گری تبدیل می‌شود. همچنین پیشنهاد ما برای شروع یادگیری صفر تا صد فارکس است. با تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *