فارکس از گذشته تا امروز

فارکس از گذشته تا امروز

نوشته های مرتبط

نگاهی به فارکس از گذشته تا امروز

با سلامی دوباره به همراهان همیشگی فایننس آکادمی. امروز با مقاله ای تازه برای نگاهی به فارکس از گذشته تا امروز به حظورتون رسیدیم و در ادامه به توضیح کامل این مورد میپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

ریشه‌های بازار فارکس از گذشته تا امروز

منشأ بازار فارکس چیست؟

ریشه‌های بازار فارکس را می‌توان در زمان‌های بسیار قدیمی، به سال ۶ هزار قبل از میلاد بازگرداند. زمانی که قبایل منطقه بین‌النهرین برای تبادل کالا از روش معامله کالابه‌کالا استفاده می‌کردند. این روش، که یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تجارت است، برای اولین بار در آن زمان توسط قبایل منطقه بین‌النهرین مورد استفاده قرار گرفت.

 

تبدیل به ارزها

با گذر زمان و در اوایل قرن ۶ قبل از میلاد، اولین سکه‌های طلا ضرب شدند و به عنوان ارز قابل‌معامله مورد استفاده قرار گرفتند. انتخاب طلا به عنوان ارز به دلیل ویژگی‌های ذاتی آن انجام شد که شامل کمیاب بودن، پایداری، تقسیم‌پذیری و یکنواختی است.

 

نقدینگی طلا و استاندارد طلا

طولانی مدت، سکه‌های طلا به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفتند، اما به دلیل وزن سنگین آن‌ها، کم‌رنگ‌تر شدند. در دهه ۱۸۰۰ میلادی، کشورها استاندارد طلا را پذیرفتند. این استاندارد یک سیستم پولی است که در آن، دولت مقدار مشخصی طلا را به ازای هر واحد پول کاغذی تضمین می‌کند.

 

نقض استاندارد طلا

استاندارد طلا تا جنگ جهانی اول به خوبی کار کرد، اما هرج‌ومرجی که جنگ‌ها ایجاد کرد، باعث شد کشورها نتوانند به این سیستم عمل کنند و به دلیل ناتوانی در تضمین پرداخت‌های طلایی، پول بیشتری چاپ شد. در طول این دوره و در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی، بازار تبادل ارزهای خارجی همچنان از استاندارد طلا پیروی می‌کرد.

 

تاریخچه بازار فارکس؛ اتفاقاتی که تغییرات چشمگیری را در آن ایجاد کردند

در بررسی تاریخ بازار فارکس، چندین رویداد مهم مشهود است که این بازار را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دادند. این اتفاقات شامل توافق‌نامه برتن وودز، نظام پولی نرخ ارز شناور، توافق‌نامه پلازا و دیجیتالی شدن معاملات می‌شود.

در طول دوران زمانی، بازار فارکس با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو شده است که هرکدام تاثیرات مهمی بر آن داشته‌اند. به منظور آشنایی بیشتر با این اتفاقات تاریخی، در این بخش قصد داریم به طور جداگانه به بررسی آن‌ها بپردازیم.

 

نظام مدیریت پولی برتون وودز

نظام مدیریت پولی برتون وودز، که در پایان جنگ جهانی دوم شکل گرفت، اولین تغییر بزرگ در بازار فارکس بود. در این زمان، آمریکا به عنوان یکی از کشورهای امنیتی برای برگزاری کنفرانس مالی و پولی سازمان ملل متحد در منطقه برتون وودز انتخاب شد. این کنفرانس منجر به ایجاد یک توافق‌نامه شد که هدفش ایجاد یک محیط پایدار برای اقتصاد جهانی بود. طبق این توافق‌نامه، دیگر کشورها ارزش پول خود را به دلار آمریکا متصل کردند و دلار نیز به عنوان ارز معیاری با پشتوانه طلا در نظر گرفته شد. اما به دلیل کمبود طلا در انبارهای آمریکا، این سیستم در نهایت با شکست مواجه شد و در سال ۱۹۷۱ میلادی، توسط ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا، لغو شد و جای خود را به سیستم “نرخ ارز شناور” داد.

 

استفاده از نظام پولی نرخ ارز شناور آغاز شد

پس از شکست سیستم برتون وودز، یک توافق‌نامه دیگر به نام «اسمیتسونیان» مطرح شد که به طور مشابهی به سیستم قبلی شباهت داشت، اما اجازه داد دامنه نوسان بیشتری برای ارزها فراهم شود. در این توافق‌نامه، ارزش دلار آمریکا به معادل ۳۸ دلار برای هر اونس طلا تعیین شد و ارزهای دیگر نیز مجاز به نوساناتی تا ۲.۲۵ درصد نسبت به دلار شدند. اما این سیستم‌ها نیز با مشکلاتی روبه‌رو شدند و در نهایت، در سال ۱۹۷۳ میلادی، نظام پولی نرخ ارز شناور به‌طور رسمی معرفی شد.

 

توافق‌نامه پلازا، رویدادی کلیدی در تاریخ بازارهای مالی

در دهه ۸۰ میلادی، ارزش دلار نسبت به سایر ارزها به طور چشمگیری افزایش یافت، که برای کشورهای صادرکننده مشکلاتی ایجاد کرد.

برای پاسخ به رکود اقتصادی آن زمان، «پل ولکر»، رئیس «فدرال رزرو»، نرخ بهره را افزایش داد. این اقدام منجر به افزایش شدید قیمت دلار و کاهش تورم شد، اما رقابت‌پذیری آمریکا در بازارهای جهانی کاهش یافت.

ارزش بالای دلار باعث شد کشورهای جهان سوم زیر بار بدهی‌ها فشار زیادی را تحمل کنند و کارخانه‌های آمریکایی به دلیل عدم قدرت در رقابت با رقبای خود تعطیل شوند.

در سال ۱۹۸۵، گروه «جی ۵»، که شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان غربی و ژاپن بود، نمایندگان خود را به هتل پلازای نیویورک فرستادند. این نشست باعث شد «جی ۵» بیانیه‌ای در تمجید از ارزهای غیر دلاری منتشر کنند که به عنوان توافق‌نامه پلازا شناخته شد و باعث کاهش قیمت دلار شد.

این اتفاق باعث شد معامله‌گران باور داشته باشند که در دنیای جدید، فرصت‌های کسب درآمد زیادی وجود دارد. حتی با وجود دخالت دولت‌ها، هنوز هم می‌توان نوسانات قابل توجهی را در ارزها مشاهده کرد که در بازارهای مالی فرصت‌های کسب درآمد فراهم می‌کند.

 

شکل‌گیری اتحادیه اروپا و ارز یورو

پس از پایان جنگ جهانی دوم، اروپا به دنبال نزدیک کردن کشورهای منطقه با یکدیگر بود. این تلاش‌ها از طریق امضاء پیمان‌های مختلف صورت گرفت، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه پیمانی که به نام «پیمان ماستریخت» شناخته می‌شود، پربار نبود.

با امضای این پیمان، اتحادیه اروپا شکل گرفت و بعدها به شکل‌گیری ارز یورو منجر شد. پیمان ماستریخت، که نامش از شهری در هلند گرفته شده بود، بارها اصلاح شد، اما ایجاد ارز یورو باعث شد که بانک‌ها و کسب‌وکارهای فعال در این منطقه در مبادلات ارزی خود در بازارهای جهانی کمترین ریسک را تجربه کنند.

 

ظهور بازار آنلاین

در دهه ۹۰ میلادی، بازار تبادل ارزهای خارجی تحولات چشمگیری را تجربه کرد. تغییراتی که در نگرش مردم به پول و استفاده از آن رخ می‌داد، باعث رشد سریع و پرسرعت این بازار شد. برای اولین بار، هر فرد می‌توانست با یک کلیک ساده در خانه‌اش قیمت دقیق یک ارز را مشاهده کند، که قبلاً برای انجام چنین کاری نیاز به تماس با معامله‌گران و بروکرها و استفاده از تلفن داشت.

این پیش‌رفت به طور دائمی بازار فارکس را تغییر داد. ارزهایی که قبلاً توسط نظام‌های پولی منزوی می‌شدند، حالا قابلیت خرید و فروش را داشتند. این تغییرات باعث رونق بازارهای جدیدی مانند بازار شرق آسیا شد و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به سوی آن‌ها جذب کرد.

 

بازار فارکس در جهان امروز

در حال حاضر، افراد بسیاری با تنوعی فراگیر از نظر شرایط مالی، نژادی، و حقوقی در بازار فارکس فعالیت می‌کنند. این بازار به طور گسترده‌تری باز شده و فرصت‌های کسب درآمد از فارکس برای همه فراهم شده است.

حتی شما هم از داخل کشورهایی مانند ایران، از هر کجا که باشید، فقط با یک کامپیوتر یا تلفن همراه و اتصال اینترنت، به این بازار جهانی وارد شده و از فرصت‌های کسب درآمد در دلارهای مختلف بهره‌مند شوید.

 

سخن پایانی

در گذشته، معاملات در بازار فارکس یک پیش‌رفت چشمگیر را تجربه کرده‌اند. از آغازین روزهایی که از سکه‌های طلا استفاده می‌شد تا این روزهایی که فارکس به یک بازار آنلاین تبدیل شده است، ما مسیری پر از فراز و نشیب را پشت سر گذاشته‌ایم. این تحولات همه به‌ما فرصت می‌دهند تا در هر لحظه از امروز از فرصت‌های کسب درآمد دلاری فراروی ما استفاده کنیم.

آشنایی با تاریخچه فارکس و رویدادهایی که در گذشته رخ داده‌اند، باعث می‌شود تا در برابر وقایع مشابه در آینده آماده باشیم. باید به‌یاد داشت که امروزه، فناوری‌های نوظهور مانند بلاک‌چین و هوش مصنوعی داغ‌ترین موضوعات هستند و ممکن است در آینده تحولات بزرگی را در فارکس شاهد باشیم.

و در آخر تسکر میکنیم از شما همراهان گرامی که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید. همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره بازار بورس به دیگر مقالات ما مراجعه کنید.

منابع خارجی: Foreign exchange market

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *