اموزش فارکس

اموزش فارکس

نوشته های مرتبط

اموزش فارکس

آموزش فارکس، اساسی‌ترین نیاز برای ورود به بزرگترین بازار مالی جهان است. در شرایط اقتصادی فعلی و نوسانات بازار بورس، کسب درآمد به ارزش دلاری بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی در شرایط معیشت افراد داشته باشد. به همین دلیل، بسیاری از افراد در سال‌های گذشته، به ویژه ایرانیان، به این بازار مالی بزرگ جهان متصل شده‌اند. در این مقاله درباره اموزش فارکس برایتان صحبت خواهیم کرد.

فارکس چیست؟

در واقع، بازار فارکس یا همان بورس فارکس، به طور معمول چیزی پیچیده نیست. فارکس مخفف عبارت Foreign Exchange است که به معنای تبادل ارز خارجی است. در این بازار، می‌توان ارزهای خارجی مختلف را در برابر یکدیگر معامله کرد.

در حال حاضر، بازار فارکس بزرگترین بازار جهان است و روزانه تریلیون‌ها دلار سرمایه در این بازار جابجا می‌شود. بازار مبادله ارز، که معمولاً با نام “فارکس” یا “FX” شناخته می‌شود، بزرگترین بازار مالی جهان است.

بازار فارکس یک بازار جهانی و بدون مرکز است، به این معنی که هیچ مرکز فیزیکی خاصی در جهان برای آن وجود ندارد و واحدهای پولی جهان در آن مبادله می‌شوند. نرخ تبدیل ارز در این بازار به طور مداوم تغییر می‌کند، بنابراین بازاری پویا و پویشگر است. مثالی که به تبادل ارز در صنعت گردشگری و تجارت بین‌المللی اشاره کردیم، فقط یک بخش بسیار کوچکی از بازار تبادل ارز را تشکیل می‌دهد.

بیشترین حجم معاملات در بازار جهانی ارز به منظور سرمایه‌گذاری و معاملات نوسانی صورت می‌گیرد. تاجران ارز (که به عنوان نوسانگر ارز نیز شناخته می‌شوند) به خرید ارز می‌پردازند، امیدوار به فروش آن در آینده با قیمت بالاتر است.

اموزش فارکس
اموزش فارکس

ساعت کاری بازار فاکس

بازار فارکس 24 ساعته یعنی می توانید در تمام روزهای کاری (به جز شنبه و یکشنبه) سفارشات خود را ثبت کنید. اما برای رسیدن به سود و دستیابی به موفقیت قابل توجه، مناسب است که سفارشات خرید یا فروش را با توجه به جفت ارز و جلسه‌ای که در آن قرار می‌گیرند، تنظیم کنید.

در کل، ساعات کاری بازار فارکس در ساعت 00:30 روز دوشنبه به وقت ایران آغاز می‌شود و تا ساعت 00:30 روز شنبه ادامه دارد. از طرف دیگر، بازار فارکس کاملاً غیرفعال است از ساعت 00:30 بامداد روز شنبه تا ساعت 00:30 بامداد روز دوشنبه.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، تغییر ساعت در نیمه اول و دوم سال است. در نیمه اول سال، ساعت شروع کار بازار فارکس از ساعت 01:30 بامداد روز دوشنبه تا ساعت 01:30 بامداد روز شنبه خواهد بود.

پیپ چیست؟

اگر با بازار بورس ایران آشنایی دارید، می‌دانید که تغییرات قیمت نمادهای مختلف با درصد بیان می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است بگویید نماد شرکت X در یک بازه زمانی 30٪ رشد کرده است. اما در بازار فارکس، به دلیل کار با ارزهای مختلف کشورها، نمی‌توان از مقیاس درصدی استفاده کرد.

دلیل اصلی این امر، عدم منطقی بودن انتظار رشد یا افت 30٪ در ارزش یک ارز رایج یک کشور است. این موضوع باعث می‌شود در فارکس، برای تغییرات قیمتی جفت ارزها از مفهوم “پیپ” استفاده شود که کوچکترین واحد ارزش‌گذاری یک ارز است.

بطور کلی، پیپ در بازار فارکس به چهارمین رقم اعشاری در قیمت یک ارز اشاره دارد. به عنوان مثال، فرض کنید قیمت یک جفت ارز از 1.3562 به 1.3569 رسیده است؛ در این حالت می‌گوییم ارزش این جفت ارز 7 پیپ افزایش یافته است.

لات و لوریج:

حجم معاملات در بازار فارکس با استفاده از مفهوم “لات” اندازه‌گیری می‌شود. بطور مثال، برای اندازه‌گیری تعداد آپارتمان‌ها از واحد “دستگاه” و برای اندازه‌گیری تعداد کفش‌ها از واحد “جفت” استفاده می‌شود. در بازار فارکس نیز برای اندازه‌گیری حجم معاملات از واحد “لات” استفاده می‌شود. به طور ساده، هر “لات” در فارکس برابر با 100,000 واحد دلار یا هر ارز پایه دیگر است.

لوریج یک ویژگی جذاب است که به شما کمک می‌کند سود خود را چند برابر کنید. اما باید توجه داشته باشید که در این شرایط، خطر ضرر نیز چند برابر می‌شود. به عبارت دیگر، لوریج یا اهرم پولی، اجازه می‌دهد تا بروکر به شما وام دهد تا بتوانید معاملات بزرگتری را انجام دهید. با استفاده از اهرم، سود و ضرر شما بیشتر از زمانی خواهد بود که تنها از سرمایه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شما معامله‌ای با ارزش 100 دلار بر روی یک جفت ارز باز کنید و اهرم را 20 برابر قرار دهید، به این معناست که سرمایه شما 20 برابر شده و به 2000 دلار می‌رسد.

تا زمانی که سود کسب می‌کنید، همه چیز جذاب به نظر می‌رسد. اما در شرایط ضرر، همچنان این قوانین اعمال می‌شود. به عنوان مثال، اگر به طور معمول تنها سه دلار ضرر کنید، با استفاده از اهرم 20، ضرر شما به 60 دلار خواهد رسید.

اسپرد چیست؟

 اموزش صفر تا صد فارکس در شیراز،در بازار فارکس، وقتی شما یک سفارش ثبت می‌کنید، پوزیشن یا موقعیت شما در همان قیمت باز نمی‌شود و به طور معمول با کمی ضرر آغاز می‌شود. این ضرر به تفاوت قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده اشاره دارد و به عنوان “اسپرد” شناخته می‌شود. به عنوان مثال، اگر قیمت پیشنهادی خریدار 15 و قیمت پیشنهادی فروشنده 20 باشد، اسپرد 5 واحد است (تفاوت قیمت در بازار فارکس با استفاده از پیپ بیان می‌شود).

در تصویر زیر می‌توانید قیمت‌های پیشنهادی خریدار و فروشنده در ردیف‌های “Bid” و “Ask” را مشاهده کنید. همچنین در لیست آخر می‌توانید میزان اختلاف قیمت خریدار و فروشنده یا اسپرد برای جفت ارزهای مختلف را بررسی کنید. به عنوان نکته مهم، باید توجه داشت که این میزان در بروکرهای مختلف متفاوت است و در زمان انتخاب یک بروکر، حتماً باید به این موضوع توجه کنید.

اموزش فارکس
اموزش فارکس

انواع سفارش فارکس:

در بازار فارکس، سفارشات به صورت متنوعی دسته بندی می‌شوند و تریدرها بر اساس تمایلات و استراتژی‌های خود، گزینه‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند. در ادامه، انواع سفارشات در فارکس را بررسی خواهیم کرد:

1. سفارش آنی (Market):
در این نوع سفارش، سفارش کاربر بلافاصله و به صورت لحظه‌ای در قیمت بازار انجام می‌شود. گاهی این سفارش با عنوان “سفارش Instant” نیز شناخته می‌شود. در این حالت، کاربر به منظور جلوگیری از از دست دادن سود، سعی می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، معامله را در هر قیمتی انجام دهد.

2. سفارش شرطی:
سفارشات شرطی نیز توسط کاربر ثبت می‌شوند و در صورت برقرار شدن شرطی که تریدر تعیین می‌کند، معامله با یک قیمت خاص انجام می‌شود. سفارشات شرطی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: سفارشات لیمیت و سفارشات استاپ.

– لیمیت:
این سفارشات به صورت “خرید لیمیت” و “فروش لیمیت” وجود دارند و در زمانی استفاده می‌شوند که تریدر قصد دارد سفارش را در نزدیکی نقاط حساس مانند نقاط حمایت و مقاومت ثبت کند. در این حالت، بر اساس تحلیل تریدر که می‌گوید قیمت با رسیدن به حمایت یا مقاومت برگشت خواهد کرد، یک سفارش لیمیت ثبت می‌شود.

زمانی که قیمت در یک موج نزولی به نزدیکی یک حمایت رسیده و احتمال برگشت قیمت و آغاز یک موج صعودی وجود دارد، تریدر یک سفارش “خرید لیمیت” ثبت می‌کند. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت در یک موج صعودی به نزدیکی یک مقاومت رسیده و احتمال برگشت قیمت و آغاز یک موج نزولی وجود دارد، تریدر یک سفارش “فروش لیمیت” ثبت می‌کند.

بروکر چیست؟

بروکرها در بازار فارکس یکی از عوامل اساسی برای انجام معاملات هستند و بستری مناسب را برای فعالیت‌های شما فراهم می‌کنند. در واقع، بروکرها بر اساس نوع فعالیتی که دارند، ممکن است به عنوان یک طرف معامله بر%