اموزش فارکس قسمت اول

اموزش فارکس قسمت اول

نوشته های مرتبط

اموزش فارکس قسمت اول

اگر تا به حال به سفر به کشور دیگری رفته‌اید، حتماً با وجود غرفه‌های صرافی در فرودگاه آشنا شده‌اید که این امکان را به شما می‌دهند تا پولی که در کیف خود حمل می‌کنید را به ارز محلی کشور مقصد تبدیل کنید.در این مقاله اموزش فارکس قسمت اول را برایتان ارائه می دهیم.

اصطلاح فارکس به سادگی یک تبادل ارز را توضیح می‌دهد. هنگام ورود به صرافی، با یک تابلوی نمایشگر مواجه می‌شوید که نرخ تبدیل برای ارزهای مختلف را نشان می‌دهد. این نرخ تبدیل، نسبت قیمت دو واحد پول از دو کشور مختلف است. به عبارت دیگر، ارزش تبادل بین دو واحد پول را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، شما ممکن است “ین ژاپن” را در تابلو ببینید و از خود بپرسید: “واو! ارزش یک دلار معادل 100 ین است؟! من ده دلار دارم، بنابراین من پولدار می‌شوم!!!” وقتی چنین کاری انجام می‌دهید، به بازار فارکس وارد شده‌اید؛ جایی که ارز یک کشور با ارز کشور دیگر مبادله می‌شود.

روز معاملاتی در فارکس چیست:

بازار فارکس به مدت 24 ساعت در شبانه‌روز و 5 روز هفته فعال است و تنها در آخر هفته‌ها تعطیل می‌شود. بر خلاف بازارهای سهام یا اوراق قرضه، بازار فارکس در پایان هر روز کاری بسته نمی‌شود. در واقع، معاملات در این بازار به صورت مداوم انجام می‌شود و تنها از آخرین روز کاری هفته تا ابتدای روزهای جمعه کسر می‌شود. این معاملات به مراکز مالی مختلف در سراسر جهان انتقال می‌یابند.

روز معاملاتی در بازار فارکس با شروع فعالیت معامله‌گران در اوکلند/ولینگتون، استرالیا آغاز می‌شود. سپس به تدریج به سایر نقاط جهان مانند سیدنی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، توکیو، فرانکفورت، لندن و در نهایت به نیویورک می‌رسد. پس از اتمام روز معاملاتی در نیویورک، فرآیند معاملات دوباره با باز شدن بازار در ولینگتون، استرالیا آغاز می‌شود. این چرخه مداوم بازار فارکس را به عنوان یک بازار شبانه‌روزی و مداوم نشان می‌دهد.

تقسیم بندی بازار مالی:

بازار فارکس به مدت 24 ساعت در شبانه‌روز و 5 روز هفته فعال است و تنها در آخر هفته‌ها تعطیل می‌شود. بر خلاف بازارهای سهام یا اوراق قرضه، بازار فارکس در پایان هر روز کاری بسته نمی‌شود. در واقع، معاملات در این بازار به صورت مداوم انجام می‌شود و تنها از آخرین روز کاری هفته تا ابتدای روزهای جمعه کسر می‌شود. این معاملات به مراکز مالی مختلف در سراسر جهان انتقال می‌یابند.

روز معاملاتی در بازار فارکس با شروع فعالیت معامله‌گران در اوکلند/ولینگتون، استرالیا آغاز می‌شود. سپس به تدریج به سایر نقاط جهان مانند سیدنی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، توکیو، فرانکفورت، لندن و در نهایت به نیویورک می‌رسد. پس از اتمام روز معاملاتی در نیویورک، فرآیند معاملات دوباره با باز شدن بازار در ولینگتون، استرالیا آغاز می‌شود. این چرخه مداوم بازار فارکس را به عنوان یک بازار شبانه‌روزی و مداوم نشان می‌دهد.

ساختار بازار فارکس:

بازار فارکس عمدتاً به یک مجموعه از مؤسسات بین‌المللی، از جمله بانک‌ها که در تجارت و مبادله ارز مشغول به فعالیت هستند، اطلاق می‌شود و اغلب با واژه‌های اختصاری “فارکس” یا “اف ایکس” برای اشاره به این بازار استفاده می‌شود.اموزش فارکس قسمت اول در این بخش برایتان صحبت خواهیم کرد.

از آنجایی که این بازار فاقد سازمان مرکزی برای تنظیم سفارشات است، به عنوان بازار خارج از بورس (Over The Counter) شناخته می‌شود.

معامله‌گران و بازار‌سازان در بازار فارکس از سراسر جهان با استفاده از تلفن، کامپیوتر و فکس، یک بازار منسجم ۲۴ ساعته را ایجاد کرده‌اند. این بازار، به دلیل عدم مرکزیت مبادلات، اجازه ایجاد سیاست‌های انحصاری برای نرخ گذاری را به معامله‌گران نمی‌دهد. در صورتی که یک بازار‌ساز نرخ را به نحو قابل توجهی تحریف کند، معامله‌گران حق دارند بازار‌ساز دیگری را پیدا کرده و معاملات خود را با او انجام دهند.

با این حال، معاملات در بازارهای متمرکز، نظیر بازار سهام که مکان فیزیکی خاصی برای انجام معاملات دارد، به شکل کاملاً متفاوتی انجام می‌شود. به عنوان مثال، در بازار سهام نیویورک، تنها می‌توان سهام شرکت‌هایی را معامله کرد که در این بورس پذیرفته شده‌اند. این بازارها توسط افراد متخصص (Specialists) اداره می‌شوند. در مقابل، بازار‌ساز اصطلاحی است که در بازارهای غیرمتمرکز رواج دارد.

با توجه به ماهیت متمرکز بودن بازار سهام، یک سهم معاملاتی در این بازار می‌تواند در یک لحظه تنها یک نرخ مشخص برای خرید و فروش داشته باشد. در حالی که در بازارهای غیرمتمرکز مانند بازار فارکس، بازار‌سازان متعددی وجود دارند که هر یک نرخ خرید و فروش خود را ارائه می‌دهند که ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند.

بازارهای متمرکز معمولاً به انحصارگری تمایل دارند. در صورتی که یک متخصص بازار را کنترل کند، ممکن است نرخ‌ها را به نحوی تغییر دهد که با تمایل خود منافع خود را تأمین کند.

<yoastmark class=

اشنایی مقدماتی با شرکت کنندگان در بازار فارکس:

بانک‌های مرکزی:

بانک‌های مرکزی یک نقش حیاتی در بازار ارز دارند و می‌توانند تأثیرگذاری زیادی در نوسانات نرخ معاملات داشته باشند. این نهادها، بطور معمول در بازارهای بورسی شرکت نمی‌کنند و وارد بازار با دو هدف اساسی می‌شوند:

۱- نظارت بر بازار
۲- کنترل عرضه پول و نرخ بهره

به عنوان بازیگران کلیدی در اقتصاد، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی به صورت جدی و پی‌گیرانه در فعالیت‌های اقتصادی شرکت می‌کنند تا عرضه پول را در سطوح مناسب و تناسب با اهداف اقتصادی خود حفظ کنند. این فعالیت‌ها شامل نظارت دقیق بر بازار ارز و کنترل نرخ بهره است. بانک‌های مرکزی با اعمال سیاست‌های پولی و تصمیم‌گیری در زمینه‌های مختلف، تأثیر مستقیمی بر تعادل بازار ارز دارند و تلاش می‌کنند تا پایداری اقتصاد را تضمین کنند.

شرکت کنندگان تجارتCommercial Participants:

با پیشرفت روز افزون فرآیند جهانی شدن، مؤسسات سرمایه‌گذاری نقش بیشتری در معاملات خارجی ایفا می‌کنند و امروزه در این بازار نقش حیاتی دارند. این شرکت‌ها از دسته‌های متنوعی تشکیل شده‌اند و شامل مؤسسات سرمایه‌گذاری کوچک و بزرگ، شرکت‌های صادرات و واردات، و نیز ارائه‌دهندگان خدمات مالی می‌شوند. این مؤسسات دلایل متعددی برای مشارکت در معاملات خارجی دارند. به عنوان مثال، ممکن است مؤسسات چندملیتی به منظور پرداخت حقوق، هزینه مواد، هزینه‌های بازیابی، تبلیغات یا توزیع و فروش کالا در سایر کشورها به نیاز به مبادله ارز داشته باشند. همچنین، ممکن است مؤسسات چندملیتی جلوی ریسک‌های مرتبط با کاهش نرخ ارز را بگیرند، تا اثرات آن در پرداخت‌های آینده‌شان را به حداقل برسانند و ریسک‌ها را متعادل کنند.اموزش فارکس قسمت اول ادامه این بخش توضیح خواهیم داد.

<yoastmark class=

موسسات مالی و سرمایه گذاری Fx funds:

این گروه عموماً دارای سرمایه‌های قابل توجهی می‌باشند و با توجه به حجم سرمایه که در دسترس دارند، به روش‌های متنوعی در این بازار فعالیت می‌کنند.

به عنوان مثال، این سرمایه‌گذاران ممکن است با استفاده از اختلاف نرخ بهره‌های بانکی در کشورهای مختلف، در معاملاتی که به اصطلاح “کری ترید” (Carry Trade) شناخته می‌شوند، سرمایه گذاری کنند.

یک بخش از این گروه به تحلیل رویدادهای جهانی می‌پردازند و با بررسی دیدگاه‌های بلندمدت درباره تقویت یا ضعف ارز در بازه زمانی شش ماه آینده، تصمیمات معاملاتی خود را انجام می‌دهند.

در دهه اخیر، حجم سرمایه‌گذاری این گونه در بازار فارکس به شدت افزایش یافته و امروزه سهم معاملات کلی این گروه در این بازار، حدود ۲۰ درصد است. هرچند که این گروه نسبت به سایر شرکت‌کنندگان که پیش‌تر ذکر شد، به نسبت کمتری دارند، اما قدرت تأثیرگذاری آن‌ها در نوسانات نرخ ارز به‌طور قابل توجهی می‌باشد.اموزش فارکس قسمت اول ادامه این بخش توضیح خواهیم داد.

اشخاص Individuals:

تا سال ۱۹۹۶، معاملات خرده‌فروشی ارز یک زمینه نوظهور در دنیای تجارت بود. در آن زمان، معاملات ارزهای خارجی تنها در بانک‌ها، مؤسسات مالی و شبکه‌های قدرتمند انجام می‌شد. قبل از این تاریخ، مشتریان خرده‌فروش تنها از طریق بازارهای آپشن و فیوچرز قادر به انجام معاملات ارزی بودند.

اما با پیشرفت بازارهای آنلاین، امروزه مشتریان کوچک و خرده‌فروش می‌توانند به‌طوری معامله کنند که به طور کامل با بازار بین‌بانکی مشابه است. در تجارت آنلاین، تفاوت قیمت خرید و فروش نسبت به بازار بین‌بانکی کمی بیشتر است، اما عملکرد این سیستم بسیار قابل توجه است. شرکت‌ها در یک محیط رقابتی نرخ‌های پیشنهادی و سفارشات وارد شده را دقیقاً با نرخ مشخص به انجام می‌رسانند. امروزه، مشتریان خرده‌فروش به مانند مؤسسات چند ملیتی، قادر به شرکت در بازار فارکس هستند.

میتوانید این فیلم را به عنوان قسمت اول ببینید. برای دیدن فیلم های دیگر پکیج رایگان صفر تا صد را تماشا کنید

اگر به دنبال یادگیری مفاهیم و تکنیک‌های بازار فارکس هستید، ما می‌دانیم که شناخت دقیق این دنیا امری حیاتی برای موفقیت شماست. عدم شناخت دقیق این حوزه ممکن است احتمال شکست شما را به 100% ارتقا دهد؛ اما با آموزش تخصصی فارکس، این احتمال را به 10% یا حتی کمتر کاهش دهید. این مسیر به شما کمک خواهد کرد تا به دسته‌ی کوچکی از افراد موفق در فارکس بپیوندید.

اما از کجا می‌توانید یک دوره حرفه‌ای فارکس پیدا کنید که دارای ویژگی‌های ذکر شده در این متن باشد؟

یکی از وب‌سایت‌هایی که به شما این امکان را می‌دهد که به زبان فارسی کلاس آموزش فارکس بگذرانید، سایت “فایننس اکادمی” است. این وب‌سایت به شما امکان می‌دهد تا به‌صورت موثر آموزش ببینید و دوره‌ها را به‌صورت رایگان یا با تخفیف ویژه تهیه نمایید. تاکنون ده‌ها دوره برای مبتدیان و تریدرهای حرفه‌ای در این سایت منتشر شده است که به آن‌ها کمک می‌کند تا تکنیک‌ها و حتی استراتژی‌های مدیریت سرمایه را بهتر بشناسند. اطلاعات بیشتر و مشاهده دوره‌ها را می‌توانید از صفحه آموزش فارکس در شیراز این سایت دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *